Jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika? Krok po kroku

Jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika? To główne pytanie, które zadają sobie osoby chcące sprzedać swoją nieruchomość bez pomocy osób trzecich. Z różnych powodów decydujemy się na samodzielną sprzedaż domu lub mieszkania. Może to być wysoka prowizja lub przekonanie, że biura nieruchomości nie będą należycie dbały o nasze interesy. Jak zatem przeprowadzić taki proces? O tym w dalszej części artykuły.

Krok pierwszy — Home Staging

Niezależnie od tego, czy nieruchomość sprzedajemy sami, czy z biurem nieruchomości pewne schematy i skuteczne metody mogą pomóc na korzystnym zbyciu. Pierwszym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie mieszkania. Home Staging to odpowiednie przygotowanie nieruchomości, wysprzątanie i ustawienie mebli. Oprócz tego metoda ta zawiera szereg mniejszych czynności, które zwiększają atrakcyjność wnętrza jak wymiana zasłon czy ustawienie kilku gustownych dodatków. Zabieg taki nie jest drogi, a będzie zauważalny — na pierwszy rzut oka.

Krok drugi — prezentacja

Następnym niezwykle ważnym elementem sprzedaży to odpowiednia prezentacja. Wykonanie wyraźnych i profesjonalnych zdjęć może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na atrakcyjność oferty. Kupiec mający do wyboru dwa ogłoszenia wejdzie na to, które ma jasne i piękne zdjęcie profilowe. Druga oferta, która przedstawiałaby nawet zamek, a mająca przekrzywione i ciemne zdjęcie zrobione telefonem komórkowym nie przyciąga zbyt wielu klientów. Zatrudnienie fotografa będzie idealną inwestycją. Nie musi być to renomowany profesjonalista, ważne, żeby miał dobry sprzęt i potrafił zrobić ciekawe zdjęcie. Koszt zatrudnienia np. studenta pasjonata wyniesie kilkadziesiąt złotych, a może zwiększyć o kilkadziesiąt procent zainteresowanie. Ważne, aby oferta wyróżniała się z daleka.

Krok trzeci — umieszczenie oferty

Najlepszym miejscem będzie zdecydowanie internet. Znajduje się tam wiele portali, które mają kategorie kup/sprzedaj nieruchomość. W takich miejscach można umieścić zdjęcia oraz opisać mieszkanie i podać kontakt do siebie. Jest to trafiona decyzja również pod względem rozgłosu. Internetowe portale ogłoszeniowe odwiedza dużą ilość potencjalnych klientów. Oprócz tego Warto zamieścić ogłoszenie w gazecie oraz wywiesić kilka kopii na tablicach informacyjnych w centrum miasta.

Krok czwarty — sprzedaż

Jeśli dojdzie już do negocjowania ceny, warto podać cenę wyższą o kilkanaście procent. Będzie to bufor bezpieczeństwa, z którego można śmiało zejść. Doceni to kupujący, widząc, że opuszczamy cenę. Koniecznym posunięciem jest też wylegitymowanie takiej osoby, aby uniknąć nieporozumień i być pewnym z kim się rozmawia. Warto też poprosić prawnika lub notariusza o pomoc. Wynajęty specjalista zadba o nasze interesy i czujnym okiem dopilnuje, aby zostały dopełnione wszystkie formalności.

Jak widać sprzedaż nieruchomości do najłatwiejszych rzeczy nie należy, ale każda osoba dysponująca czasem może spróbować swoich sił jak agent nieruchomości. Jednakże w dzisiejszych czasach wiele osób jest zabieganych i nie ma czasu na przygotowywanie ogłoszeń, umieszczanie ich na portalach i prezentacje nieruchomości zainteresowanym osobą. Z pomocą przychodzą agencję nieruchomości, które mogą się zając sprzedażą za nas. Sprzedając nieruchomość w Warszawie warto zapoznać się z ofertą Biura Cosmopolitan, które cechuje się rzetelnością, szybkością i prowizją niższą niż u konkurencji. Sprzedając nieruchomość za pośrednictwem agencji nieruchomości możemy liczyć na niższy koszt za nieruchomość, ale nie musimy praktycznie nic robić – wszystko za nas załatwi pośrednik.

Jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika? Krok po kroku

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *